Reklama:

informacje o Elblagu - katalog firm -  w elblag

Odnaleźć się na rynku pracy

czytano 4919 razy

Praca to nieodzowna część życia. Większość z nas musi zarabiać, by utrzymać się i móc realizować w życiu osobistym. Dla wielu każdy dzień pracy jest drogą przez mękę – pełną frustracji i niespełnionych ambicji. Są też jednak tacy, którzy nie budzą się w poniedziałek rano rozdrażnieni i zdenerwowani, a każdy dzień w firmie traktują jak wyzwanie i szansę na realizację własnych ambicji. Jeżeli chcesz, by praca dawała Ci coś więcej niż pensję i chcesz znaleźć w niej swoje miejsce – musisz odpowiednio szukać. Jak budować ścieżkę rozwoju zawodowego, by w przyszłości stanąć na szczycie kariery zawodowej?

Świadome poszukiwanie to podstawa

Jeżeli praca nie daje Ci radości, najprawdopodobniej stanowisko, które piastujesz po prostu jest nie dla Ciebie. Dlaczego tak jest? Przyczyn może być kilka. Najczęściej jednak, wciąż nie znalazłeś tego, czego szukasz dlatego, że… nie wiesz, czego szukasz. Być może brzmi to banalnie, ale eksperci od rynku pracy podkreślają, że to główny problem – przede wszystkim dla osób, które dopiero wkraczają do świata kariery zawodowej. Jeżeli przeglądasz oferty pracy i odpowiadasz na nie dość przypadkowo, bez głębszej refleksji – zatrzymaj się. Zanim wyślesz kolejną aplikację lub rozpoczniesz pracę w miejscu, które do Ciebie nie przemawia, zastanów się dobrze, czego tak naprawdę chcesz. Pomóc Ci może szczera odpowiedź na pytania takie jak:

  • Jakie są moje mocne strony?
  • Co umiem robić najlepiej?
  • Jakie mam wykształcenie i umiejętności?
  • Gdzie widzę się za 10 lat zawodowo?

Dookreślenie swoich aspiracji oraz możliwości pomoże Ci zawęzić krąg poszukiwań – choćby do konkretnej branży. A to pierwszy krok do sukcesu.

Właściwa ścieżka rozwoju

Wiesz już, że marzy Ci się praca w finansach, IT, czy na rynku nieruchomości? Jeśli tak, czas na kolejny krok. Dowiedz się, czego potrzebujesz, by osiągnąć sukces w branży Twoich marzeń. Możesz przejrzeć oferty zatrudnienia, skupiając uwagę na wymaganiach pracodawców. Stwórz ich listę i porównaj z listą Twoich kwalifikacji i umiejętności. A potem postaraj się, by pokrywały się one w znaczącym stopniu. Jak to zrobić? Na naukę nigdy nie jest za późno – zdobądź dodatkowe uprawnienia, kwalifikacje, podejmij kurs lub studia podyplomowe, a przede wszystkim – pozyskaj doświadczenie. Jeżeli jeszcze studiujesz spraw, by praca dla studenta była czymś więcej niż dodatkowym dochodem. Znajdź na przykład praktyki studenckie w firmie, która działa w sektorze budzącym Twoje zainteresowanie. Wiele dużych przedsiębiorstw prowadzi wstępną rekrutację wśród studentów, oferując im płatne praktyki. Dostając się do takiego programu praktyk, po pierwsze, zaczniesz budować doświadczenie zawodowe, a po drugie – masz szansę zostać dostrzeżonym przez potencjalnego pracodawcę. Najlepsi w wielu przypadkach, po zakończeniu praktyk, mogą liczyć na płatny staż, a nawet zatrudnienie po zakończeniu studiów!

Jeżeli wykażesz się cierpliwością i będziesz stale dążyć do poszerzania kwalifikacji – w końcu odwrócisz sytuację i sprawisz, że pracodawcy sami zaczną się z Tobą kontaktować.

Wykorzystaj potencjał internetu

Gdzie najlepiej szukać pracy marzeń? Oczywiście, w internecie. To tu pojawia się dziś zdecydowana większość ogłoszeń. Wystarczy zalogować się na jednym z portali pracy, by zyskać dostęp do tysięcy ogłoszeń każdego dnia. A jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse i nakierować poszukiwania zgodnie z obranym kierunkiem rozwoju zawodowego, postaw na serwis, który dostosuje się do Ciebie. Tak jest na przykład w przypadku isivi.pl. To portal, dzięki któremu kolejne kroki na ścieżce kariery zawodowej wykonasz łatwiej.

Isivi.pl dobierze oferty do Twoich preferencji, doświadczenia zawodowego i zainteresowań – prezentując te, na które aplikując, masz szansę otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Dodatkowo możesz liczyć na profesjonalny feedback – wskazówki dotyczące rozwoju umiejętności i poszerzania kompetencji oraz, co najważniejsze – informację o wynikach każdego postępowania rekrutacyjnego, w którym uczestniczysz.

Choć odnalezienie swojego miejsca na rynku pracy wymaga czasu, cierpliwości i wysiłku – warto podjąć wyzwanie. Nagrodą będzie radość każdego dnia pracy na stanowisku marzeń.

Przy współpracy z: https://zck.olsztyn.pl

Reklama.data dodania: 2015.03.02 12:24    data edycji: 2023.02.20 13:37
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji ELBLAG.wortale.net.

Wszelkie prawa zastrzeżone

Kontakt z nami   |   Reklama na portalu   |    Redakcja   |   Nasze portale

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady korzystania & Polityka prywatności   |   Projekt WORTALE.NET  |   Wydawca SOLUMA

| mapa witryny
| login