Reklama:

informacje o Elblagu - katalog firm -  w elblag

Rejestracja jachtu - kiedy jest obowiązkowa?

czytano 159 razy

Zgodnie z obowiązującym prawem rejestracja jednostek pływających jest obowiązkowa w części przypadków. Objęto nią niektóre jachty należące do osób prywatnych. Regulacje, które zawiera rozporządzenie ministra gospodarki morskiej, mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu wodnym i kontroli nad stanem technicznym jednostek pływających. Kto ma obowiązek rejestracji jachtu? W jaki sposób go dopełnić?

1. Rejestracja jachtu w starostwie - kto jest do niej zobowiązany?

2. Wydanie dokumentu rejestracyjnego a koszty

Jachty w Polsce podlegają obowiązkowi rejestracji, jeżeli mają długość i moc silnika równą lub większą 7,5 m oraz 15 kW. Nie ma znaczenia, czy jest to jednostka pływająca używana w celach komercyjnych, czy też prywatnie. Prawo jest jednakowe w obu przypadkach. Dowiedz się więcej na jego temat, by dopełnić wszystkich obowiązków związanych z posiadaniem i korzystaniem z jachtu.

Rejestracja jachtu w starostwie - kto jest do niej zobowiązany?

Obowiązek rejestracji jachtu dotyczy jednostek, których długość jest równa lub większa 7,5 m. Ponadto obowiązkowi rejestracji podlega jacht, który wyposażono w silnik o mocy co najmniej 15 kW. Pozostałe jachty rejestruje się wyłącznie na wniosek właściciela. Jednostki pływające przeznaczone do celów sportowych lub rekreacyjnych można obecnie rejestrować w starostwie. Rejestracja jachtu w starostwie jest szybka i prosta, gdyż wszystkich formalności można dopełnić przez Internet.

Rejestracja jachtu podlega przepisom z Ustawy z 12 kwietnia 2020 r. o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m. Żeglowanie własną jednostką zgodnie z prawem umożliwia już samo złożenie wniosku o rejestrację. Wystarczy pobrać zaświadczenie, że złożyło się taki wniosek, by pływać jachtem bez konieczności oczekiwania na oficjalną decyzję urzędu.

Wydanie dokumentu rejestracyjnego a koszty

Rejestracja jachtu w starostwie wymaga wniesienia opłaty w wysokości 80 zł. Opłata jest pobierana za rejestrację i wydanie dokumentów, a także zmianę danych w rejestrze i wydanie wtórnika dokumentu rejestracyjnego. W przypadku jednostki pływającej zarejestrowanej już w Polskim Związku Żaglowym i wymianie dokumentu rejestracyjnego na nowy opłata w starostwie wynosi 60 zł. Za 15 zł z kolei otrzymuje się odpis lub wyciąg z rejestru jachtów. Wszystkie podania można przesłać przez elektroniczną skrzynkę podawczą e-PUAP. Dokument rejestracyjny jachtu ma formę plastikową. Wydaje się go w formacie podobnym do rozmiarów kart płatniczych, dowodów osobistych itp.

Informacja prasowa.


data dodania: 2023.07.24 12:33
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji ELBLAG.wortale.net.

Wszelkie prawa zastrzeżone

Kontakt z nami   |   Reklama na portalu   |    Redakcja   |   Nasze portale

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady korzystania & Polityka prywatności   |   Projekt WORTALE.NET  |   Wydawca SOLUMA

| mapa witryny
| login