Reklama:

informacje o Elblagu - katalog firm -  w elblag

Skarpetkowy zawrót głowy

czytano 3992 razy

Skarpetki – to jeden z podstawowych elementów naszej garderoby. Lubimy je, bo są wygodne i pasują do wszystkiego. Możemy też przebierać w ich kolorach, wzorach czy długościach. Do wyboru mamy też sporą ilość ich rodzajów, jak i materiałów z jakich zostały wykonane. Ale czy oznacza to, że możemy je zakładać kierując się jedynie swoim nastrojem czy ulubionymi kolorami? Oto krótka instrukcja, jak wybierać skarpetki damskie oraz jak nosić je na co dzień, by nasze stylizacje na tym nie ucierpiały.

Krótka historia skarpety

Pierwsze skarpetki to odpowiedniej wielkości kawałki skór zwierzęcych, obwiązane wokół kostki. Miały za zadanie chronić stopę przed zranieniem, ale i zapewnić jej ciepło. Starożytni Grecy nosili skarpety wykonane z włosia zwierząt, zaś Rzymianie owijali stopy kawałkami skór lub tkanin.

Z czasem zaczęto produkcję skarpet wkładanych na stopy. Jako pierwsi nosili je w ten sposób kapłani. Były wówczas symbolem czystości. Jednakże prawdziwym przełomem w produkcji skarpet było wynalezienie maszyny dziewiarskiej. Wtedy też pojawiły się skarpety z jedwabiu, bawełny i wełny.

Kolejny przełom nadszedł wraz z wynalezieniem nylonu. W tym czasie też pojawiły się pierwsze próby produkcji skarpet z mieszanek różnych przędz. Proces ten trwa do dziś i wciąż ulega modyfikacjom, dzięki czemu skarpetki damskie zyskują nie tylko na wyglądzie, ale i zwiększają się funkcje, jakie pełnią.

Na tropie skarpety idealnej

Wiadomym faktem jest, że każda kobieta, powinna posiadać w swojej szafie co najmniej kilka różnych par skarpetek. Wybierając te idealne, musi uświadomić sobie, że na plan pierwszy nie powinny wysuwać się jedynie jej osobiste upodobania. Idealna skarpetka damska musi posiadać kilka cech.

Po pierwsze – materiał, z którego jest wykonana, powinien delikatnie obchodzić się z naszymi stopami. Dlatego lepiej unikać skarpet ze sztucznego włókna. Szczególnie, gdy zamierzamy przechodzić w naszych skarpetach przez cały dzień. Doskonale w tym zakresie spiszą się skarpetki bawełniane oraz wykonane z bawełny z dodatkiem innych przędz.

Po drugie – musi zapewniać naszym stopom wygodę. Stąd też, dobrym wyborem będą damskie skarpety bezuciskowe i z płaskimi szwami.

Przeznaczenie ma znaczenie

Kupując skarpetki musimy też mieć na uwadze to, w jakim celu będziemy ich używać. Zupełnie inne właściwości będą posiadały skarpety sportowe, a inne skarpety do codziennego użytku.

Skarpetki na co dzień - podstawowym elementem tego typu skarpetek jest płaski szew. To dzięki niemu nie grożą nam bolesne otarcia, a nosząc je zapewniamy sobie wyjątkową wygodę. Skarpetki codzienne, powinny być wykonane z przewiewnego materiału. Latem świetnie spiszą się w tej roli tzw. stopki czyli bardzo krótkie skarpetki damskie.

Skarpetki do zadań specjalnych - do tej grupy skarpet, zaliczamy skarpetki damskie sportowe. Powinny one przede wszystkim posiadać zdolność odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Po drugie muszą zapewniać amortyzację stopy oraz zapobiegać powstawaniu otarć. Nie zaszkodzi, jeśli będą ono dodatkowo posiadały specjalne wzmocnienia w okolicy palców oraz na piętach. Elastyczne ściągacze zapobiegające puchnięciu stóp, to kolejna cecha, jaką powinny posiadać tego typu skarpetki.

Najpewniej kupować je w wyspecjalizowanych sklepach lub na dziale z odzieżą sportową. Dobry wybór stanowią tu skarpetki z dodatkiem włókien bambusa. Są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale również niezwykle delikatne dla damskiej stopy. Materiał z jakiego zostały wykonane jest nieco grubszy, dzięki czemu można je nosić również jesienią i zimą.

Skarpetki na szczególne okazje - w damskiej szafie powinny też znaleźć się skarpetki pasujące do eleganckiego obuwia, czyli na oficjalne okazje. Nie powinny posiadać żadnych wzorów ani zdobień – to po pierwsze. Po drugie – najlepiej, jeśli będą utrzymane w kolorze bieli lub czerni. Powinny to być skarpetki wykonane z cienkiego, aczkolwiek elastycznego materiału.

Wielość modeli skarpetek przeświadcza nas w przekonaniu, iż każda kobieta znajdzie odpowiedni model dla siebie, idealnie pasujący zarówno do wybranej przez nią stylizacji, jak i okazji. Dobrze dobrane do reszty stroju skarpetki są bowiem podstawą stylizacyjnego sukcesu.

artykuł sponsorowanydata dodania: 2015.10.30 17:37
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji ELBLAG.wortale.net.Dodaj komentarz

Komentarz zostanie zatwierdzony po przeczytaniu przez administratora.
Imię: Przepisz kod z obrazka:
Wszelkie prawa zastrzeżone

Kontakt z nami   |   Reklama na portalu   |    Redakcja   |   Nasze portale

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady korzystania & Polityka prywatności   |   Projekt WORTALE.NET  |   Wydawca SOLUMA

| mapa witryny
| login