Reklama:

informacje o Elblagu - katalog firm -  w elblag

Pożyczka czy kredyt gotówkowy – poznaj najważniejsze różnice

czytano 1524 razy

Bierzesz pod uwagę dodatkowe wsparcie finansowe i nie wiesz, czy to będzie kredyt gotówkowy, czy pożyczka przez Internet? Większość z nas jest zdania, że te dwa terminy oznaczają to samo. Okazuje się, że to błąd, gdyż za każdym z tych pojęć kryje się oddzielna ustawa oraz inna instytucja finansowa, która ich udziela.

Kredyt to pojęcie z zakresu bankowości, a zatem procedura wnioskowania o kredyt realizowana jest w oparciu o prawo bankowe. Tym samym prawo jasno mówi, że umowa kredytowa powinna zostać sporządzona na piśmie i zawierać podstawowe informacje odnośnie wysokości kredytu, zasad i terminu spłaty.

W szczególności pod lupę został wzięty kredyt konsumencki, który może zaciągnąć każda osoba cywilna i przeznaczyć na dowolny cel. Istotę, prawa i obowiązki stron zawierających umowę o przyznaniu kredytu konsumenckiego reguluje wręcz oddzielna ustawa z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim.

Warto dodać, że zgodnie z tą ustawą podpisaniu każdej umowy winno towarzyszyć wypełnienie formularza informacyjnego, gdzie po kolei wymieniane są dane instytucji udzielającej kredytu oraz kredytobiorcy, kwota kredytu, oprocentowanie, wysokość raty, całkowity koszt oraz ostateczny termin spłaty. Nie bez znaczenia są również informacje odnoszące się do dodatkowych opłat i prowizji, jak również sposobu zabezpieczania kredytu.

Wszystkie regulacje prawne odnoszące się do kredytu konsumencko w pierwszej kolejności kierują się dobrem konsumenta, gwarantując mu dostęp do rzetelnych i przedstawionych w jasny sposób informacji dotyczących zaciąganego zobowiązania finansowego. Co ważne kredytobiorca ma prawo odstąpić od umowy kredytu w terminie 14 dni, jak również spłacić kredyt przed czasem.

Pożyczkę, w przeciwieństwie do kredytu, regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. Stroną w umowie może być bank, ale również firma i osoba cywilna. Warto dodać, że umowa pożyczki zostać zawarta w formie dowolnej, nawet ustnej, niemniej przyjęło się, by dla kwot powyżej 500 zł sporządzić stosowny dokument.

Pożyczka natomiast regulowana jest przez przepisy Kodeksu Cywilnego. Tym samym stroną w umowie może być bank, ale i również firma oraz osoba cywilna. Umowa pożyczki może być zawarta w formie dowolnej, nawet ustnej, przy czym przyjęło się, by dla kwot powyżej 500 zł sporządzić stosowny dokument. Co za tym idzie, instytucje udzielające pożyczki online dowolnie ustalają wymogi odnośnie potencjalnych pożyczkobiorców. Niemniej jednak standardem jest, że klient nie jest zobowiązany do przedstawienia celu, na jaki chce przeznaczyć środki czy udokumentowania swojej zdolności kredytowej. Potrzebne środki najczęściej przyznawane są na podstawie okazanego dowodu osobistego.

Miejmy jednak na uwadze fakt, że wysokie ryzyko uregulowania należnej kwoty pożyczki wraz z prowizją pożyczkodawcy rekompensują sobie wysokim oprocentowaniem oraz krótkim okresem spłaty. Jeżeli jednak w sytuacji, gdy terminowa spłata zobowiązania nie wchodzi w grę, warto skorzystać z opcji przedłużenia terminu spłaty pożyczki. Pomimo faktu, że opcja jest odpłatna, warto skorzystania. Jako być może przyszły klient firm pożyczkowych pamiętaj, że w razie jakichkolwiek konfliktów stron nie chroni nas prawo bankowe, a więc swoich praw będziemy musieli samodzielnie dochodzić przed sądem.

W społeczeństwie panuje przekonanie, że kredyt gotówkowy to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie. Przepisy są jaśniejsze, kredytobiorca bardziej chroniony, a i same bani nie przyznają kredytu osobie bez zdolności kredytowej. Niemniej jednak bywają sytuacje, w których to potrzebujemy pilnej gotówki i nie mamy czasu na wizyty w bankach i wypełnianie mnóstwa formalności. Wtedy to propozycja chwilówki online staje się dogodnym rozwiązaniem, a w szczególności, gdy formalności zajmują 15 minut. Aby wybrać atrakcyjną ofertę należy dokładnie przeanalizować rynek usług finansowych.

W tym celu warto skorzystać z rankingu firm chwilówek z portalu chwilowkiok.pl. Pamiętajmy, że tak jak pożyczyliśmy pieniądze, zobowiązani jesteśmy je oddać. Konieczne staje się, więc dopasowanie pożyczki do naszych możliwości finansowych. Znaczenie ma tutaj wybór minimalnej kwoty pożyczki oraz okresu spłaty. Warto w pierwszej kolejności poszukać oferty pożyczki za 0 zł – a ten sposób będziemy mogli oddać tylko tyle pieniędzy, ile faktycznie pożyczyliśmy. Sporym udogodnieniem jest obecnie Internet, za którego sprawą możemy wnioskować o pożyczkę online. Za jego sprawą możemy znacząco zaoszczędzić swój czas, który w przypadku stacjonarnego punktu firmy pożyczkowej należałoby poświęcić na dojazd do placówki i stanie w kolejce.

Informacja prasowa.data dodania: 2017.09.07 12:37
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji ELBLAG.wortale.net.

Wszelkie prawa zastrzeżone

Kontakt z nami   |   Reklama na portalu   |    Redakcja   |   Nasze portale

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady korzystania & Polityka prywatności   |   Projekt WORTALE.NET  |   Wydawca SOLUMA

| mapa witryny
| login