Reklama:

informacje o Elblagu - katalog firm -  w elblag

Zboża w diecie niemowlaka – czy to już czas na pierwszą kaszkę?

czytano 1896 razy

Produkty zbożowe są ważnym składnikiem zbilansowanej diety – dostarczają witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Podawanie pierwszych posiłków zbożowych to moment ekspozycji na gluten. Sprawdź, kiedy możesz wprowadzać go do diety dziecka.

Produkty zbożowe dostarczają witamin i składników mineralnych potrzebnych do wzrostu i rozwoju dziecka. Dlatego należy wprowadzać je do diety maluszka w odpowiednim momencie, gdy samo mleko mamy nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania dziecka na kluczowe składniki czy energię. Eksperci zalecają, aby rozszerzanie diety niemowlaka rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia i przed 26. tygodniem życia. Jako pierwsze wprowadza się warzywa, potem owoce, a w następnej kolejności produkty zbożowe.

Wprowadzanie glutenu – kiedy?

Dawnej sądzono, że opóźnienia momentu podania dziecku glutenu lub wprowadzanie go pod osłoną mleka matki zmniejsza ryzyko zachorowania na celiakię. Aktualne badania potwierdzają, że za wystąpienie tej choroby odpowiadają geny, a nie moment wprowadzenia glutenu czy fakt robienia tego przy jednoczesnym karmieniu piersi. Zalecenia zawarte w aktualnym schemacie żywienia niemowląt jasno wskazują, że produkty zbożowe, w tym gluten należy wprowadzać po ukończeniu 4. miesiąca życia dziecka, ale jeszcze w pierwszym roku.

Wprowadzanie glutenu – jak?

Jeśli przez pierwsze 2 tygodnie rozszerzania diety niemowlaka podawałaś warzywa i owoce możesz śmiało wprowadzać produkty zbożowe. Wybieraj te z glutenem (produkty pszenne, np. kaszka manna, żytnie czy jęczmienne) oraz bezglutenowe (np. gryczane, ryżowe, kukurydziane lub jaglane). Wprowadzaj je w małych ilościach – nie ma tu konkretnych wytycznych. Zacznij od 1-2 łyżeczki kaszki mlecznej przygotowanej na wodzie lub bezmlecznej z dodatkiem mleka modyfikowanego odpowiedniego dla wieku dziecka. Z czasem możesz podać cały posiłek zbożowy.

Dlaczego kaszki są ważne w diecie dziecka?

W pierwszych latach życia, gdy maluszek szybko rośnie i intensywnie się rozwija, potrzebuje energii. Dlatego tak ważne jest podawanie mu zbilansowanych posiłków, które jej dostarczą. Pokarmy bogate w skrobię czyli np. kaszki zbożowe, zapewniają energię oraz dostarczają składników odżywczych, potrzebnych dziecku do zdrowego rozwoju i zabawy. Zbilansowane śniadanko, czyli np. Mleczna kaszka zbożowa z owocami świetnie sprawdzi się na pierwszy posiłek w ciągu dnia.

Artykuł partnera.data dodania: 2017.12.07 14:28    data edycji: 2017.12.07 16:20
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji ELBLAG.wortale.net.

Wszelkie prawa zastrzeżone

Kontakt z nami   |   Reklama na portalu   |    Redakcja   |   Nasze portale

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady korzystania & Polityka prywatności   |   Projekt WORTALE.NET  |   Wydawca SOLUMA

| mapa witryny
| login