Reklama:

informacje o Elblagu - katalog firm -  w elblag

Elbląg - Komunikacja miejska

czytano 6742 razy

ZKM Elblą

Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu Sp. z o.o.
Rodzaj transportu     autobus, tramwaj
Liczba linii: 26 (21-autobusowe), (5-tramwajowe). Zarząd Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Elblągu działający na zlecenie miasta Elbląg operator komunikacji miejskiej miasta Elbląga i gminy Elbląg. Świadczy usługi na 5 liniach tramwajowych, 21 liniach autobusowych, (w tym na 6 liniach podmiejskich, na linii sezonowej nr 30 oraz na linii nocnej nr 100).


Tramwaje w Elblągu

Data uruchomienia     1895
Całkowita długość linii     32 km
Liczba linii     5
Liczba pojazdów     74
Prześwit toru     1 000 mm

Tramwaje w Elblągu - zarządzane przez Tramwaje Elbląskie, spółkę komunalną własności miasta Elbląg. Są drugim w kolejności, najstarszym systemem tramwajów elektrycznych, po Wrocławiu wprowadzonym na terenie obecnej Polski. Ich historia sięga 1895 roku. Obecnie jest to 5 linii, w tym 4 funkcjonują 7 dni w tygodniu, a jedna tylko w dni powszednie. Tramwaje poruszają się po torach o rozstawie 1000 mm i łącznej długości 32 km toru pojedynczego.


Kolej

Elbląg ma bezpośrednie połączenia kolejowe z Gdańskiem, Słupskiem, Koszalinem, Szczecinem, Olsztynem, Białymstokiem, Malborkiem, Berlin-Lichtenberg, Suwałkami i Kaliningradem.

Przez miasto przebiega linia kolejowa z Berlina do Kaliningradu (którą uruchomiono 19 października 1852).[7] W 1897 rozpoczęto pierwsze prace przy budowie Kolei Nadzalewowej, która miała połączyć Elbląg z Królewcem. W maju 1899 oddano do użytku odcinek z Elbląga do Fromborka, zaś we wrześniu tego roku odcinek z Fromborka do Braniewa.

W tym czasie oddano też do użytku dworzec Elbląg Miasto i dworzec Elbląg Angielskie Źródło. Stację Elbląg Miasto łączyła z dworcem wschodnim linia kolejowa biegnąca przez centrum miasta, która to istniała do początku lat 80. XX w.

Zlikwidowano ją po wybudowaniu w latach 1975-1982 obwodnicy łączącej stację Elbląg czyli dawny Dworzec Wschodni ze stacją Elbląg Zdrój.

 

Dworce i przystanki kolejowe

obecne

    * Elbląg
    * Elbląg Zdrój
    * Rubno Wielkie

dawne

    * Elbląg Miasto
    * Elbląg Most ZwodzonyKomunikacja lotnicza

Elbląg nie posiada własnego portu lotniczego. Najbliższy znajduje się w odległości ok. 70 km od miasta w Gdańsku – Rębiechowie jest to Międzynarodowy Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha WałęsyLotnisko w Elblągu

W dzielnicy Nowe Pole istnieje od 1915 trawiaste lotnisko, obecnie aeroklubowe. Rozważany jest jego rozwój i przekształcenie go w komunikacyjny port lotniczy. Alternatywnie, rozważane jest przekształcenie pobliskiej bazy lotniczej lotniska Królewo Malborskie, w port lotniczy Trójmiasto-Elbląg, która w przeciwieństwie do trawiastego lotniska w Elblągu posiada pełnowymiarową betonową drogę startową.[potrzebne źródło]

Komunikacja wodna [edytuj]

W Elblągu mieści się port morski, który jest aktualnie nieczynny ze względu brak dostępu do morza przez Cieśninę Pilawską. Niezwykle istotną inwestycją dla miasta oraz całego regionu jest planowany przekop Mierzei Wiślanej w okolicach wsi Skowronki. Skróci to i ułatwi szlak wodny pomiędzy Elblągiem, a innymi międzynarodowymi portami oraz wpłynie na dalszy, dynamiczny rozwój miasta.[potrzebne źródło]

Elbląg jako jeden z dwóch portów na Zalewie Wiślanym (obok Fromborka) ma morskie przejście graniczne, umożliwiające odprawę jachtów udających się do obwodu kaliningradzkiego.za: Elbląg    data edycji: 2011.06.03 21:49
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji ELBLAG.wortale.net.

Wszelkie prawa zastrzeżone

Kontakt z nami   |   Reklama na portalu   |    Redakcja   |   Nasze portale

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady korzystania & Polityka prywatności   |   Projekt WORTALE.NET  |   Wydawca SOLUMA

| mapa witryny
| login